Red Bull Denmark ApS
CVR-nummer 32886469
Aktiv OK ⇄ SammenlignVed udgangen af 2025 havde Red Bull Denmark ApS en egenkapital på 59,6 mio. kr.
Årets resultat blev et positivt resultat på 17,4 mio. kr.
Egenkapitalen er styrket med 6,4 mio. kr. siden 2024.
Soliditetsgraden er på 30,9 %, hvilket er på et middel niveau.
Likviditetsgraden er 1,35, hvilket er tilfredsstillende.
Omsætningsaktiverne udgør hovedparten af balancen med 74,5 % af de samlede aktiver.
Personaleomkostningerne udgjorde 74,0 mio. kr.
Det svarer til ca. 621 929 kr. pr. ansat.
Oversigt
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Branche
- Engroshandel med andre fødevarer (463800)
Nøgletal 2025
- Soliditet
- 30,9 %
- Egenkapitalforrentning
- 29,3 %
- Likviditetsgrad
- 1,35
- Gældsgrad
- 2,24
- Vækst i egenkapital
- 12,1 %
Regnskab
Soliditet (Udvikling)
| År | Omsætning | Driftsresultat | Årets resultat | Aktiver i alt | Egenkapital |
|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | – | – | 17.439.670 | 192.940.363 | 59.581.113 |
| 2024 | – | – | 18.093.935 | 186.566.878 | 53.141.443 |
| 2023 | – | – | 11.643.328 | 168.661.068 | 42.547.508 |
| 2022 | – | – | 9.277.027 | 121.483.900 | 30.904.180 |
| 2021 | – | – | 11.378.335 | 87.524.109 | 21.627.153 |
| 2020 | – | – | 7.247.505 | 68.386.499 | 26.248.818 |
| 2019 | – | – | 6.369.636 | 78.487.950 | 19.001.313 |
| 2018 | – | – | 3.331.435 | 70.568.200 | 12.631.677 |
| 2017 | – | – | 6.013.134 | 58.574.269 | 11.381.553 |
| 2016 | – | – | 5.637.266 | 54.007.765 | 21.168.419 |
| 2015 | – | – | 4.913.817 | 45.999.748 | 23.531.153 |
| 2014 | – | – | 6.354.584 | 45.279.494 | 21.017.336 |
| 2013 | – | – | 3.901.778 | 41.093.183 | 14.662.752 |
| 2012 | – | – | 2.740.068 | 45.747.812 | 10.760.973 |
DKK
Roller og ledelse
| Rolle | Navn |
|---|---|
| Direktion | Christian Dahlfelt |
| Direktion | Oliver Geisler |
| Direktion | Peter Meldahl |
Ejere
Ingen ejerdata tilgængelige.
Reelle ejere er ikke offentligt tilgængelige.
Ofte stillede spørgsmål om Red Bull Denmark ApS
- Hvad var Red Bull Denmark ApSs egenkapital i 2025?
- Red Bull Denmark ApS havde en egenkapital på 59,6 mio. kr. i 2025.
- Gav Red Bull Denmark ApS overskud eller underskud i 2025?
- Red Bull Denmark ApS gav et overskud på 17,4 mio. kr. i 2025.
- Hvad er CVR-nummeret for Red Bull Denmark ApS?
- CVR-nummeret for Red Bull Denmark ApS er 32886469.
- Hvad er Red Bull Denmark ApSs soliditetsgrad?
- Red Bull Denmark ApS havde en soliditetsgrad på 30,9 % i 2025, hvilket er på et middel niveau.
Andre virksomheder i samme branche
- Lekapharm A/S 32945945
- NutraQ ApS 33072503
- Farmina Nordic ApS 33243405
- ALI FOOD ApS 33259557
- Ma Poule ApS 33782233
- Universal Food Supply ApS 34059284
- MK Foods ApS 34225001
- TRUST FOOD ApS 34465770