Biogen (Denmark) A/S
CVR-nummer 21682977
Aktiv Solid ⇄ SammenlignBiogen (Denmark) A/S havde ved udgangen af 2024 en egenkapital på 146,3 mio. kr. og står økonomisk solidt.
Årets resultat blev et overskud på 7,5 mio. kr.
Egenkapitalen er styrket med 7,5 mio. kr. siden 2023.
Soliditetsgraden er på 76,6 %, hvilket er højt.
Likviditetsgraden er 4,29, hvilket er god.
Omsætningsaktiverne udgør hovedparten af balancen med 99,6 % af de samlede aktiver.
Personaleomkostningerne udgjorde 23,9 mio. kr.
Det svarer til ca. 1,6 mio. kr. pr. ansat.
Oversigt
- Virksomhedsform
- Aktieselskab
- Branche
- Engroshandel med læge- og hospitalsartikler (464620)
Nøgletal 2024
- Soliditet
- 76,6 %
- Overskudsgrad
- 3,2 %
- Egenkapitalforrentning
- 5,1 %
- Likviditetsgrad
- 4,29
- Gældsgrad
- 0,31
- Vækst i omsætning
- -9,8 %
- Vækst i egenkapital
- 5,4 %
Regnskab
Soliditet (Udvikling)
| År | Omsætning | Driftsresultat | Årets resultat | Aktiver i alt | Egenkapital |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 234.002.651 | – | 7.526.703 | 191.111.566 | 146.322.445 |
| 2023 | 259.564.233 | – | 8.338.739 | 198.577.798 | 138.795.742 |
| 2022 | 307.509.784 | – | 8.438.232 | 160.344.125 | 130.457.003 |
| 2021 | 259.684.984 | – | 7.551.843 | 243.157.941 | 122.018.771 |
| 2020 | 303.396.452 | – | 10.121.961 | 177.207.454 | 114.466.928 |
| 2019 | 324.931.439 | – | 12.285.122 | 210.577.234 | 104.344.967 |
| 2018 | 354.996.821 | – | 12.526.911 | 198.621.139 | 92.059.845 |
| 2017 | 349.466.112 | – | 9.095.758 | 154.521.018 | 79.532.934 |
| 2016 | 392.113.116 | – | 12.980.189 | 174.693.592 | 70.437.177 |
| 2015 | 298.427.977 | – | 9.088.920 | 112.237.068 | 57.456.988 |
| 2014 | 297.858.497 | – | 8.064.013 | 124.883.606 | 48.368.065 |
| 2013 | 204.862.605 | – | 5.592.430 | 112.745.815 | 40.304.052 |
DKK
Roller og ledelse
| Rolle | Navn |
|---|---|
| Direktion | Erik Magnus Bodin |
| Bestyrelsesmedlem | Allan Frank Fischer Petersen |
| Bestyrelsesmedlem | Erik Magnus Bodin |
| Bestyrelsesmedlem | Neil Raymond Sisak |
| Bestyrelsesmedlem | Sergio Ferreira da Silva Teixeira |
Ejere
Ingen ejerdata tilgængelige.
Reelle ejere er ikke offentligt tilgængelige.
Ofte stillede spørgsmål om Biogen (Denmark) A/S
- Hvad var Biogen (Denmark) A/Ss egenkapital i 2024?
- Biogen (Denmark) A/S havde en egenkapital på 146,3 mio. kr. i 2024.
- Gav Biogen (Denmark) A/S overskud eller underskud i 2024?
- Biogen (Denmark) A/S gav et overskud på 7,5 mio. kr. i 2024.
- Hvad er CVR-nummeret for Biogen (Denmark) A/S?
- CVR-nummeret for Biogen (Denmark) A/S er 21682977.
- Hvad er Biogen (Denmark) A/Ss soliditetsgrad?
- Biogen (Denmark) A/S havde en soliditetsgrad på 76,6 % i 2024, hvilket er højt.
Virksomheder af lignende størrelse
- FENAGY A/S 304,2 mio. DKK
- Agillix Fmba 303,8 mio. DKK
- Becton Dickinson Denmark A/S 303,6 mio. DKK
- Audo A/S 303,6 mio. DKK
- Chanel Denmark ApS 302,9 mio. DKK
- Jönsson Entreprise A/S 302,4 mio. DKK
Andre virksomheder i samme branche
- L90 A/S 21716197
- FYNS DENTAL ApS 24236676
- DNTL NORDIC ApS 25085523
- Paul Hartmann A/S 25091531
- Kiritec ApS 25120329
- BØGE STORKØKKEN ApS 25272765
- Tromp Medical ApS 25444531
- Hounisen Laboratorieudstyr A/S 25573420
Virksomheder i Engroshandel med læge- og hospitalsartikler →